راهنمای موتور جستجوی پرسش و پاسخ دینی (امین)
دانلود فایل راهنما

موتور جستجوی پرسش و پاسخ دینی (امین)، به‌عنوان یک سامانه اطلاعاتی برای دسترسی حداکثری مخاطبان به پرسش‌ها و پاسخ‌های موجود در سطح وب در حوزه علوم اسلامی است که با جمع‌آوری اطلاعات از سایت‌ها و منابع دیجیتال از مراکز معتبر پاسخ‌گویی به سؤالات دینی؛ و تجمیع بانک جامعی از سؤالات با امکان بازیابی اطلاعات به روش‌های مناسب، یکی از کامل‌ترین مراجع دسترسی به پرسش و پاسخ و مفاهیم دینی در وب محسوب می‌شود.

در حال حاضر استفتائات و رساله 18 مرجع معظم تقلید شامل 39 هزار مسئله و 40 هزار استفتاء و همچنین 54 هزار پرسش و پاسخ دینی موجود در وب از طریق موتور جستجوی امین قابل جستجو می باشد. مراجع تقلید پوشش داده شده: امام خمینی، آیت الله خامنه ای، آیت الله گلپایگانی، آیت الله میرزا جواد تبریزی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله خوئی، آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله بروجردی، آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله بهجت، آیت الله اردبیلی، آیت الله سیستانی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سبحانی، آیت الله علوی گرگانی، آیت الله مظاهری و آیت الله وحید خراسانی

در ادامه به معرفی برخی قابلیت های سامانه و همچنین نحوه عملکرد آن پرداخته می شود.

1. صفحه نخست

صفحه نخست سایت با آدرس http://aminsearch.com به عنوان مدخل ورودی برای ثبت عبارت یا سوال مورد نظر و دریافت پاسخ از موتور جستجو شناخته می شود. با وارد کردن عبارت مورد نظر کاربر به صفحه نتایج جستجو هدایت می شود. صفحه اول موتور جستجوی پرسش و پاسخ دینی (امین)

نکته: همزمان با تایپ عبارت مورد نظر، موتور جستجو به صورت هوشمند اقدام به ارائه سوالات پیشنهادی مناسب با عبارت تایپ شده خواهد کرد. به عنوان مثال در تصویر زیر سوالات پیشنهادی موتور جستجو همزمان با تایپ عبارت "برزخ" نمایش داده شده است. پیشنهاد هوشمند سوالات مرتبط همزمان با تایپ عبارت مورد نظر

2. صفحه نتایج جستجو

در این صفحه نتایج جستجو به کاربر نمایش داده می شود. اطلاعات ارائه شده در این صفحه به قسمت هایی تقسیم می شود که در ادامه به آن ها اشاره می شود. صفحه نتایج جستجوی موتور جستجوی امین

لیست نتایج جستجو: در ستون وسط صفحه، لیست نتایج حاصل از جستجو به کاربر نمایش داده می شود. نتایج جستجو ارائه دهنده اطلاعات زیر می باشد:
o فیلم های مرتبط: از طریق موتور جستجوی امین امکان جستجو در بیش از 9 هزار فیلم مرتبط وجود دارد. همزمان با جستجوی کاربر، در صورتی که فیلمی مرتبط با عبارت مورد جستجو کاربر یافته شود، به کاربر نمایش داده می شود. در صفحه نتایج جستجو حداکثر دو فیلم مرتبط نمایش داده می شود و با کلیک بر روی گزینه "فیلم های بیشتر" امکان مشاهده سایر فیلم های مرتبط فراهم می شود. فیلم های مرتبط با عبارت مورد جستجوی کاربر (غسل)

o سوالات مرتبط: در این قسمت مرتبط¬ترین سوالات منتخب که مربوط به جستجوی کاربر هستند، نمایش داده می شود. با توجه به شرایط عبارت جستجو شده ممکن است این قسمت نمایش داده نشود. سوالات مرتبط با عبارت مورد جستجوی کاربر (غسل)

o نتایج جستجو: در این قسمت سوالات و مسائل مرتبط با عبارت مورد جستجو نمایش داده می شود. با کلیک بر روی هر یک از نتایج به صفحه اختصاصی نتیجه منتقل خواهید شد. یکی از نکات مهم در فرایند بازیابی نتایج جستجو، هوشمندی بازیابی نتایج جستجو می باشد. به عنوان مثال با جستجوی عبارت "سهم امام" مطالبی که شامل کلمه "خمس" می باشند نیز به عنوان نتیجه بازیابی خواهند شد. لیست نتایج حاصل از جستجو

امکان فیلتر کردن نتایج: در ستون سمت راست امکان فیلتر کردن نتایج بر اساس مرجع تقلید و یا نوع محتوا (مسئله شرعی، استفتاء، پرسش و پاسخ) وجود دارد. با کلیک بر روی هر کدام از گزینه ها، نتایج محدود به گزینه انتخاب شده خواهد شد.
به عنوان مثال با کلیک بر روی گزینه "آیت الله بهجت" نتایج جستجو محدود به رساله عملیه و استفتائات آیت الله بهجت خواهد شد و وضعیت صفحه به صورت زیر در خواهد آمد. با کلیک بر روی علامت ضربدر در کنار گزینه انتخاب شده، فیلتر نتایج حذف شده و تمام نتایج نمایش داده می شود. محدود کردن نتایج جستجو به یک مرجع تقلید خاص (آیت الله بهجت)

همچنین با کلیک بر روی یکی از گزینه های نوع محتوا، نتایج حاصل از جستجو محدود به نوع محتوای انتخاب شده می شود. به عنوان مثال در تصویر زیر نتایج جستجو به استفتائات مراجع تقلید محدود شده است. با کلیک بر روی علامت ضربدر در کنار گزینه انتخاب شده، فیلتر نتایج حذف شده و تمام نتایج نمایش داده می شود. محدود کردن نتایج جستجو به استفتائات مراجع تقلید

نکته: عدد نمایش داده شده در مقابل نام مراجع تقلید و انواع مختلف محتوا نشان دهنده تعداد نتایج حاصل از جستجو در مورد گزینه مورد نظر می باشد. به عنوان مثال در تصویر زیر مشخص شده است که در نتیجه جستجوی عبارت "غسل" 498 محتوا (استفتاء و مسئله شرعی) از آیت الله بهجت شناسایی شده است. همچنین تعداد نتایج یافت شده به تفکیک نوع محتوا، 2811 مسئله شرعی، 1573 استفتاء و 409 پرسش و پاسخ می باشد. نمایش تعداد نتایج حاصل از جستجو به تفکیک نام مرجع تقلید و نوع محتوا

نکته: گزینه "سایر" در انتهای لیست مراجع نشان دهنده نتایجی است که مربوط به سامانه های پرسش و پاسخ می شود و مربوط به یک مرجع خاص نمی باشد.

نکته: با وجود اینکه کلمات استفتاء و پرسش و پاسخ به صورت مفهومی به یک موضوع اشاره می کنند اما این جدا سازی در سامانه انجام شده است. کلمه استفتاء برای پرسش هایی است که مستقیما از دفتر مراجع پرسیده شده اند و معمولا از طریق دفتر مراجع منتشر می شوند و کلمه پرسش و پاسخ برای مواردی است که سوال از مراکز پاسخگویی پرسیده شده و ارتباط مستقیم با دفتر مراجع ایجاد نشده است. هدف از این جداسازی سهولت دسترسی کاربران به استفتائات رسمی مراجع تقلید می باشد.

پنجره هوشمند: موتور جستجو با تحلیل کوئری کاربر سعی میکند اصطلاحات تخصصی را از آن استخراج کند. در صورت شناسایی اصطلاح، پنجره هوشمند در ستون سمت چپ به نمایش در می آید. اطلاعاتی که در این پنجره ارائه می شود شامل عنوان اصطلاح، تعریف اصطلاح، اصطلاحات مرتبط و زیر اصطلاحات می باشد. هدف از طراحی این پنجره، کمک به کاربران عادی سامانه برای افزایش سطح آگاهی ایشان از تعاریف و موضوعات مرتبط می باشد.

نمایش پنجره هوشمند با توجه به عبارت مورد جستجوی کاربر

3. صفحه اختصاصی نتیجه جستجو

با کلیک بر روی هر یک از نتایج نمایش داده شده در لیست نتایج، کاربر به صفحه اختصاصی نتیجه هدایت می شود. در این صفحه با توجه به نوع نتیجه (مسئله شرعی، استفتاء و یا پرسش و پاسخ) اطلاعات مرتبط به کاربر نمایش داده می شود.

به منظور تسهیل درک مطالب، اصطلاحات در داخل متن شناسایی شده و برای هر یک از آنها توضیحی ارائه شده است. کاربر با قرار دادن اشاره گر موس بر روی این اصطلاحات می تواند توضیحات تکمیلی در مورد اصطلاح را مشاهده نماید.

نمایش توضیحات تکمیلی در مورد اصطلاحات موجود در متن

در صورتی که نتیجه از نوع مسئله شرعی و یا استفتاء باشد چهار گزینه همانند تصویر زیر به کاربر نمایش داده می شود: 1. پرسش های مرتبط از این مرجع 2. پرسش های مرتبط از دیگر مراجع 3. مسائل مرتبط از این مرجع 4. مسائل مرتبط از دیگر مراجع

نمایش مطالب مشابه با هر یک از نتایج حاصل از جستجو

هدف هر چهار گزینه نمایش نتایج مشابه با نتیجه جاری به کاربر می باشد. هدف از جدا سازی این موارد برآورده کردن نیازهای مختلف کاربران می باشد: • کاربران عمومی که معمولا به دنبال نتایج حاصل از یک مرجع خاص می باشند از طریق گزینه های "پرسش های مرتبط از این مرجع" و "مسائل مرتبط از این مرجع" می توانند سایر نتایج مشابه از مرجع جاری را مشاهده نمایند. • طلاب و پژوهشگران برای بررسی سایر گزینه های مشابه از دیگر مراجع می توانند از طریق گزینه های "پرسش های مرتبط از دیگر مراجع" و "مسائل مرتبط از دیگر مراجع" سایر نتایج را مشاهده نمایند. در صورتی که نتیجه مشاهده شده یک پرسش و پاسخ از سایت های پاسخ گویی باشد دو گزینه همانند تصویر زیر به کاربر نمایش داده می شود: 1. پرسش های مرتبط 2. مسائل مرتبط

نمایش مطالب مشابه با هر یک از نتایج حاصل از جستجو

از آنجا که در این حالت مرجع خاصی انتخاب نشده است، امکان تفکیک نتایج وجود ندارد و کاربر با دو گزینه پرسش های مرتبط و مسائل مرتبط امکان مشاهده نتایج مشابه را در اختیار خواهد داشت.

1396@ - موتور جستجوی پرسش و پاسخ امین